Wielu z biegaczy czy tym bardziej osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z bieganiem, zastanawia się nad tym, jak często przeprowadzać trening biegowy. Specjaliści są tutaj zgodni co do tego, że niezależnie od celu biegać trzeba co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Przyjrzyjmy się kwestii ilości treningów nieco bliżej. O pomoc poprosiliśmy tutaj specjalistów z kancelarii sportowej KS Staszewscy, gdzie o bieganiu wiedzą wszystko.

Bieganie dla zdrowia

Jeżeli mówimy tutaj o bieganiu dla samego siebie, kiedy to nie obchodzą nas wyniki, a zależy nam tylko i wyłącznie na swoim zdrowiu to biegać powinniśmy dwa razy w ciągu tygodnia. Najlepiej stosować się tutaj do zasady 2:2, która oznacza, że po dniu biegania należy mieć dwa dni przerwy i tak dalej. Jest to wystarczająca częstotliwość, która pozwoli naszemu organizmowi się zregenerować i nie doprowadzi do przetrenowania, o które zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem nie trudno.

Poprawa kondycji

Jeżeli mówimy tutaj o poprawie kondycji, a przede wszystkim o grach zespołowych trening biegowy musi wyglądać nieco inaczej i być dłuższy. Dwie dłuższe dochodzące do siedemdziesięciu minut jednostki treningowe w tygodniu powinny wystarczyć, jeżeli do tego dołożymy jeden trening interwałowy. Wówczas na pewno Wasza kondycja się poprawi, a Wy będziecie mogli wyróżniać się na treningach czy meczach.

Chudnięcie

Nie jest żadną tajemnicą, że wielu Polaków biega tylko i wyłącznie dlatego, że chce schudnąć, co też nikogo w wielkim stopniu dziwić nie może. W tym przypadku jednak nie możemy jedynie skupiać się na bieganiu. Trening biegowy na pewno będzie tu pomocny, bo dzięki temu zwiększymy nasz wydatek kaloryczny. Niemniej jednak, jeżeli w ciągu dnia będziecie się opychać słodkościami, to nawet regularne bieganie nic Wam tutaj nie da. Przede wszystkim więc pomyśleć trzeba o swojej diecie i dostarczać do organizmu mniej kalorii, aniżeli nasz organizm w ciągu dnia potrzebuje.