W tym miejscu opisane zostaną pewne podstawowe informacje dotyczące tego, jak rozpocząć przygodę z bieganiem. Każdego roku liczba osób regularnie biegających wzrasta, a sama aktywność biegowa stała się niejako modą, która jest bardzo powszechnie kultywowana i utrzymywana. Warto wiedzieć więcej na temat biegania, dlatego też więcej porad jak zacząć biegać dostępnych jest pod linkiem, jak i w całym Internecie!

Krok I Odpowiedni ubiór

Buty stanowią niejako najistotniejszy oręż biegacza i trzeba dobrać odpowiednie obuwie do treningów. Nie muszą to być markowe, sygnowane itd. produkty. Wystarczy jedynie, że buty będą na tyle dobre, aby gwarantowały biegaczom komfort niezależnie od przebiegniętego dystansu. Ważne jest także dostosowanie odzieży, przebiegnięcie kilku kilometrów może powodować wyziębienie organizmu i osłabienie odporności. Dlatego też każdy biegacz powinien mieć na podorędziu odpowiednie, ciepłe ubrania.

Krok II Początek na spokojnie

Na wstępie raczej należy nie biegać i porywać się na dłuższe dystanse. O wiele lepsze jest rozpoczęcie od szybszego spaceru, truchtu lub połączenia tych dwóch sposobów biegania. Stopniowa adaptacja i systematyczne zwiększanie dystansu dają najlepsze efekty w dłuższej perspektywie i okazuje się szczególnie cenne dla zachowania motywacji do biegania.

Krok III Troska o ciało

Odpowiednia dieta, uwzględniająca zapotrzebowanie na witaminy, węglowodany i tłuszcze to bardzo ważny element życia każdej osoby trenującej. Redukcja wagi ciała, inna aktywność fizyczna to także elementy istotnie poprawiające jakość i komfort w trakcie trenowania biegów. Kolejnym elementem jest systematyczne rozgrzewanie się przed bieganiem i rozciąganie, co ograniczy częstość występowania kontuzji.

Krok IV Znajomość swoich granic!

Nie warto się przemęczać w trakcie biegania i przesadzać z pokonywanymi dystansami. O wiele lepiej jest podejść do tego nieco na spokojnie i wiedzieć, kiedy poluzować sobie troszkę wymagania!

Krok V Pozytywne nastawienie

Bieganie jest czymś, co daje naprawdę bardzo dużo energii i trzeba odpowiednio korzystać z tego dodatkowego zastrzyku siły! Nawet w obliczu trudności, bólu i zmęczenia warto mieć pozytywne nastawienie do tego co się robi! Dzięki temu kolejne ograniczenia nie będą tak limitowały żadnego z biegaczy.